Powoli nadciąga początek roku szkolnego, zatem czas na serię postów upowszechniających gry i zabawy służące poznaniu grupy, przełamywaniu pierwszych albo powakacyjnych lodów i budowaniu zespołu. Są to oczywiście pomysły – inspiracje do zaadaptowania zgodnie z potrzebami grup, z którymi pracujemy. Większość z nich poznałam w trakcie realizowanych projektów edukacji nieformalnej, ale doskonale sprawdzają się w szkole – SZKOLE, gdzie relacje i dobra atmosfera są ważne i sprzyjają procesowi uczenia się. 

 1. Papierowe samoloty.

Potrzebujemy: przestrzeń (może być boisko szkolne, dziedziniec lub większa sala), kartkę papieru A4 dla każdego ucznia oraz coś do pisania. 

Zaasady:

 • najpierw każda osoba otrzymuje kartkę, na której pisze swoje imię oraz 2 pytania (np. Jaka jest moja ulubiona muzyka? Co lubię robić w wolnym czasie?). Każdy uczestnik sam wymyśla pytania, lepiej by były one ogólne, niż zbyt osobiste. 
 • następnie uczniowie robią papierowy samolot ze swojej kartki i wszyscy wypuszczają go np. we wskazanym przez nas kierunku sali. 
 • potem każdy podnosi z podłogi samolot (koniecznie należący do kogoś innego), szuka jego właściciela i  zadaje mu zapisane na nim pytania. 
 • na końcu siedzimy w kole i każdy po kolei przedstawia osobę, którą dzięki znalezionemu samolotowi poznał.

2. Krawat.

Potrzebujemy: przestrzeń (może być boisko szkolne, dziedziniec lub większa sala), kartkę papieru A4 dla każdego ucznia,  coś do pisania, nożyczki i agrafkę. 

Zasady: 

 • najpierw każdy uczeń otrzymuje kartkę, tworzy z niej krawat, na  którym pisze swoje imię oraz trzy informacje – 2 prawdziwe, jedną nieprawdziwą.
 • następnie każdy przypina swój  krawat, a następnie podchodzi  do innych uczestników, czyta, co napisali i stara się odgadnąć, co jest prawdą. Może zadawać pytania, a osoba, która odpowiada, nie może ujawnić prawdy, stara się odpowiadać tak, by utrudnić jej  odgadnięcie.
 • na zakończenie siedząc w kręgu,  osoba po osobie przedstawiamy się i  ujawniamy prawdę.  

3. Moja historia.

Potrzebujemy: tablicę do zapisania kilku zdań lub kartki, na których wspomniane zdania zapiszemy. 

Zasady:

 • na tablicy lub na karteczkach (dla każdej grupy osobne) zapisujemy początek pięciu różnych historii:
 1. Pewnego razu…
 2. Najbardziej fantastyczne miejsce, które w życiu odwiedziłam/em…
 3. Najgłupszą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiłam/em, było…
 4. Moje ulubione wakacje…
 5. Najbardziej zwariowaną rzeczą, którą w życiu zrobiłam/em było…
 • następnie dzielimy klasę na pięcioosobowe zespoły. Każdy członek zespołu wybiera swój początek historii, następnie w grupach, po kolei opowiada (max 3 minuty na osobę). 
 • potem grupa głosuje na najciekawszą  historię i  tę przedstawia na forum klasy. 

4. Tacy sami? 

Potrzebujemy: kartkę z pytaniami – pobierz tutaj – Tacy sami – karta pracy

Zasady:

 • każdy uczeń dostaje kartkę z pytaniami. Najpierw uzupełnia część, która dotyczy jego samego (około 10 minut), a następnie szuka osób, które lubią/ nie lubią podobnych rzeczy. Do każdej odpowiedzi szuka innej osoby z grupy (około 20 minut).
 • na zakończenie, siedząc w kręgu, każdy dzielimy się swoimi spostrzeżeniami (np. czego się dowiedzieliśmy? co nas zaskoczyło?).

C.D.N. 

Scenariusz gotowych warsztatów znajdziesz tutaj – kliknij kliknij!

 

Opublikował/a Oktawia Gorzeńska

Blogerka, podróżniczka, trenerka, aktywistka, dyrektorka Szkoły z mocą zmieniania świata, ekspertka innowacji w edukacji oraz transformacji

2 Comments

 1. […] propozycji rozgrzewkowych ćwiczeń już za nami (sprawdź tutaj). Czas na zadania służące budowaniu zespołu. To tylko kilka propozycji, wyniesionych z […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s