Dzień Otwarty to ważne wydarzenie w życiu szkoły.  Wymiar tego dnia może być jeszcze większy, gdy do współorganizacji zaprosimy młodzież. Warto jednak pamiętać, że oznacza to nie tylko wykonanie, ale przede wszystkim udział w planowaniu i decydowaniu o formule tego wydarzenia. Uczniowie powinni poczuć się gospodarzami szkoły.  Nam się to udało. Młodzież włączyła się w planowanie, przygotowanie i realizację zadań, co zostało zauważone przez odwiedzających szkołę gości, którzy nie kryli zaskoczenia i podziwu dla uczniów. Nasza idea Dnia Otwartego opierała się na dobrym informowaniu i otwartości. Tego dnia wszystkie drzwi były otwarte, a młodzież występowała w roli przewodników po szkole. W każdej sali byli nauczyciele prezentujący konkretną ofertę szkoły, którzy dzięki pomocy uczniów organizowali loterię, testy umiejętności i eksperymenty. Swoje stoisko mieli też rodzice i absolwenci, a o każdej pełnej godzinie w wyznaczonym miejscu dyrekcja odpowiadała na pytania gości. 

O czym warto pamiętać?

dobra informacja to podstawa. Uczniowie – wolontariusze – przewodnicy po szkole w trakcie spotkania z dyrekcją mogli zadać każde pytanie dotyczące oferty szkoły na kolejny rok. Weszli w role potencjalnych gości, wrócili do swoich doświadczeń sprzed gimnazjum – to pomogło im być lepiej przygotowanymi. 

otwartość kluczem do dobrej współpracy. Młodzież miała przestrzeń do planowania, proponowania pomysłów i wymiany opinii. Każde pytanie uzyskało odpowiedź, każda wątpliwość została rozwiana, a każdy pomysł wysłuchany.

uczniowski koordynator to jest to! Szczególnie, kiedy ma zacięcie organizatorskie i autorytet wśród kolegów. Warto wyłuskać taką osobę spośród grona uczniów i pozwolić jej działać. Przyciągnie ona innych, każdy będzie miał swoje zadanie.  

nie ma to jak dobra komunikacja. To oznacza czas na spotkanie, wymianę pomysłów na grupie na Facebooku i dyskusje na forum lub messengerze. 

Efekty współodpowiedzialności uczniów za Dzień Otwarty były nieocenione. Oprowadzanie po szkole, przygotowanie koszulek z logiem oraz mapki budynku, zorganizowanie stanowiska SU wraz z pokazem filmów z jego działalności, a także sprzątanie po wydarzeniu – to tylko część z nich. Ważniejsze to doskonalenie kompetencji interpersonalnych, organizatorskich, komunikacyjnych, a także wzrost odpowiedzialności za szkołę, którą wspólnie tworzymy. 

 

Opublikował/a Oktawia Gorzeńska

Blogerka, podróżniczka, trenerka, aktywistka, dyrektorka Szkoły z mocą zmieniania świata, ekspertka innowacji w edukacji oraz transformacji

3 Comments

 1. Super!
  Uczniowie „coś” współtworzą!
  To mi się podoba!

  Polubienie

  Odpowiedz

 2. 🙂 mają wiele przestrzeni do działania. Pozdrawiam.

  Polubienie

  Odpowiedz

 3. […] Przeczytaj też: „Dzień Otwarty, czyli uczniowie gospodarzami szkoły” […]

  Polubienie

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s